Domy modułowe są w Polsce coraz bardziej popularne. To specyficzny rodzaj budownictwa oparty o gotowe, przygotowane w fabryce moduły. Dzięki temu oferuje krótszy czas realizacji oraz z góry znane i niższe koszty budowy. Tym samym staje się ciekawą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Wiele osób zainteresowanych domami z prefabrykatów zastanawia się, czy można mieszkać w nich przez cały rok. I czy możliwe jest w nich wygodne, oszczędne i bezpieczne życie. W tym tekście znajdziesz konkretną odpowiedź!

Czy można mieszkać w domu modułowym?

Domy modułowe przez długi czas były wykorzystywane głównie jako budownictwo kryzysowe – zapewnienie dachu nad głową osobom, które znalazły pozbawione domu, na przykład na skutek katastrof naturalnych. Nierzadko wznoszono w ten sposób szkoły, pawilony handlowe, a także tymczasowe kontenery robotnicze czy biurowe. Z czasem technologia rozwinęła się na tyle, że umożliwiła tworzenie domów modułowych całorocznych. Dziś jak najbardziej można zbudować dom modułowy całoroczny w taki sposób, by stanowił on wygodne miejsce życia w każdą porę roku. Dostępne są bowiem wysokiej jakości materiały izolacyjne, pozwalające na stworzenie ciepłego budynku, zachowującego wydajność energetyczną nawet w trakcie mroźnej zimy.

Dom modułowy czy tradycyjny?

Osoby zainteresowane wybudowaniem własnego domu stają przed wyborem między domem tradycyjnym, czyli murowanym a całorocznym domem modułowym. Każda z tych technik budowlanych jest inna – i każda ma zarówno wady, jak i zalety.

Gotowe domki całoroczne powstają z modułów stworzonych wcześniej w fabryce w trakcie powtarzalnego procesu produkcyjnego. W zasadzie większość prac odbywa się więc poza miejscem budowy; na działce dochodzi wyłącznie do łączenia modułów i montażu budynku. W efekcie tego domy modułowe całoroczne powstają szybko, mogą być tworzone o każdej porze roku i ze znikomym ryzykiem błędów konstrukcyjnych. Powstające w powtarzalny sposób wiążą się z góry znanymi kosztami, niezmiennymi w czasie. I choć aktualnie w sprzedaży jest dostępnych wiele różnych projektów domów modułowych całorocznych, budownictwo to nie zdoła zaoferować pełnej dowolności projektowej. Trzeba zatem liczyć się z ograniczoną pulą dostępnych rozwiązań aranżacyjnych i mniejszym lub większym podobieństwem naszej inwestycji do pozostałych koncepcji. Mimo to dom modułowy powstały w określony sposób nie musi takim pozostać na zawsze; można bowiem dołączyć kolejne moduły, maksymalizując jego funkcjonalność.

Z kolei domy tradycyjne powstają w znacznie dłuższym czasie. Bo budownictwo to potrzebuje bardzo sprzyjających warunków pogodowych – przez to, że niemal wszystkie prace są wykonywane na działce. Podatna na niekorzystną zmianę okoliczności inwestycja może z czasem okazać się znacznie kosztowniejsza, niż początkowo sądziliśmy. W przypadku domów murowanych nie istnieją jednak niemalże żadne ograniczenia projektowe; można stworzyć mały, 80-metrowy budynek oraz duży, 200-metrowy dom z dwoma garażami. Warto jednak zaznaczyć, że dla Fasthome metraż nie jest problemem. Wykonujemy domy o powierzchni 200 czy nawet 300m2.

Warto podkreślić, że przy współczesnym rozwoju technologicznym zarówno dom bez pozwolenia całoroczny, jak i tradycyjny dom murowany stwarza tak samo wygodną i bezpieczną przestrzeń do życia. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że to budownictwo całoroczne jest lepsze – bo bardziej elastyczne.

Pozwolenie na dom modułowy

Aktualizacja Prawa budowlanego z 2021 roku dopuszcza możliwość budowy domów modułowych całorocznych bez pozwolenia. Znaczenie ma ich powierzchnia i liczba kondygnacji. Bez pozwolenia możemy wybudować:

  • domy modułowe całoroczne do 35 m2 – parterowe i niepodpiwniczone;
  • domy modułowe 70 m2 o maksymalnie dwóch kondygnacjach.

Co ważne, małe domy modułowe całoroczne o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2 nie wymagają nawet tworzenia projektu budowlanego ani pomiarów geodezyjnych.

Aktualizacja! Rok 2023 najprawdopodobniej przyniesie korzystne informacje dla osób zainteresowanych domami modułowymi całorocznymi bez pozwolenia. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało, że pozwolenia budowlanego nie będą wymagały nawet budynki większe niż 70 m2. Warunków jest kilka: dom musi powstać na własne potrzeby i mieć nie więcej niż dwie kondygnacje. Do tego konieczne będzie wytypowanie kierownika budowy i prowadzenie dziennika budowy, a zamiast oczekiwania na zatwierdzenie projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu zagospodarowania działki lub terenu wystarczy zgłoszenia z projektem budowlanym do urzędu właściwego dla lokalizacji.

Wytrzymałość domów modułowych

Zarówno domki modułowe na działkę, jak i domy modułowe całoroczne bez pozwolenia na budowę powstają zgodnie z tymi samymi przepisami budowlanymi, co budynki innego rodzaju. Są zatem pełnoprawnym, bezpiecznym i wytrzymałym rodzajem budownictwa. Jeśli powstaną w oparciu o dobry projekt i pracę profesjonalistów, będą tak samo (a może nawet bardziej!) wytrzymałe, ciepłe i bezpieczne, jak domy tradycyjne. I prawidłowo użytkowane posłużą przez wiele lat.

Instalacje całorocznych domów modułowych

Jak już wspomnieliśmy domy gotowe prefabrykowane, modułowe w większości powstają w fabryce. Następnie są transportowane na docelową działkę budowlaną i tam montowane. Dzięki temu instalacja sprowadza się wyłącznie do osadzenia gotowych elementów na fundamentach, ich zespolenia i zamaskowania łączeń. Wszystkie możliwe prace związane z instalacja elektryczną, ogrzewaniem, wodną czy kanalizacyjną (nie licząc przyłączenia do sieci) wykonujemy w fabryce. Dzięki temu instalacja domu w docelowym miejscu trwa zaledwie 1-2 dni; po tym czasie budynek jest gotowy do zamieszkania.

W przypadku domów szkieletowych całorocznych oraz domów z prefabrykantów wykonawcy łączą ze sobą poszczególne moduły, uzupełniają je o brakujące elementy (np. stolarkę drzwiową i okienną) oraz osadzają na przygotowanych wcześniej fundamentach. Na działce wykonywane są też instalacje sanitarne oraz elektryczne. Taki sposób działania sprawia, że domy szkieletowe z konstrukcji stalowej lub z prefabrykatów mogą być stawiane na działce w czasie od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy.

Oczywiście w zależności od tego, jaki rodzaj budynku wybierzemy – domy modułowe całoroczne „pod klucz” czy w stanie surowym – zakres prac po stronie zatrudnionej ekipy będzie inny. Dłużej lub krócej potrwają też prace budowlane.

Ogrzewanie w całorocznym domu modułowym

Jeśli chodzi o domy modułowe całoroczne, ogrzewanie jest koniecznym elementem wyposażenia. Pozwala bowiem na komfortowe mieszkanie w budynku niezależnie od pory roku. Do najczęściej wybieranych metod należy ogrzewanie elektryczne i gazowe. Osoby zainteresowane budownictwem energooszczędnym lub pasywnym decydują się na wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiwaniem ciepła.

Projekty domów modułowych całorocznych

Domy modułowe w Polsce i na świecie powstają w oparciu o gotowe projekty. Te można zdobyć, nawiązując współpracę z biurem projektowym wyspecjalizowanym w tworzeniu koncepcji dla budownictwa prefabrykowanego. Czasami również producenci domów modułowych całorocznych oferują takie projekty – wtedy mamy pewność, że wybrany przez nas koncept jest wykonalny dla konkretnej ekipy budowlanej.

Ceny projektów domów modułowych całorocznych mieszczą się w przedziale 2500-5000 zł netto w zależności od stopnia skomplikowania bryły, skali modyfikacji pod nasze indywidualne potrzeby i renomy danego projektanta.

Warto pamiętać, że za specyfiką budownictwa modułowego idą ograniczone możliwości architektoniczno-budowlane. Choć w wielu przypadkach osiągalna jest modyfikacja projektu pod nasze potrzeby, nie można tego traktować jako pewnik. Cały czas bowiem trzeba mieć na uwadze określone metody produkcji, transportu i montażu prefabrykantów oraz właściwości termoizolacyjne, które przy niektórych zmianach nie będą mogły zostać osiągnięte. Małe domki modułowe 35 m2, 70 m2, a nawet większe o powierzchni 100-200 m2 są jak najbardziej możliwe do zrealizowania, ale bardzo duże inwestycje niekoniecznie – to sprawa wymagająca przedyskutowania ze specjalistami.

Ceny domów modułowych całorocznych wykończonych „pod klucz”

Domy modułowe całoroczne „pod klucz” to budynki gotowe do natychmiastowego zamieszkania. Nie wymagają żadnych prac budowlanych ani remontowych. Muszą jedynie zostać umeblowane. Dla niejednego odbiorcy będzie to bardzo dobre rozwiązanie, bo zaoszczędzi czas i nerwy oraz umożliwi błyskawiczne przejście do meblowania – dla wielu osób najprzyjemniejszej części procesu tworzenia własnego domu.

Z oczywistych powodów cena domów modułowych całorocznych „pod klucz” jest większa niż budynków w stanie surowym. W FastHome cena za m2 w takim przypadku to minimum 5000 zł, a najczęściej 5500-6000 zł. Zatem przy metrażu około 100 m2 koszt domu modułowego całorocznego w takim wariancie wyniesie od 500 000 zł za wersję podstawową i około 600 000 zł za dom o wyższym standardzie. W sprzedaży nie są dostępne raczej gotowe domy modułowe z wyposażeniem; nadal zdecydowana większość z nas woli bowiem samodzielnie je urządzać.

Czy warto inwestować w całoroczny dom modułowy?

Niezależnie od tego, czy zainteresowani stawiają duży, piętrowy dom modułowy dla całej rodziny, czy mikrodom idealny dla singla lub pary, opinie o domach modułowych całorocznych są w zdecydowanej większości bardzo pozytywne. Nie tylko w pierwszych tygodniach życia w nowym domu, ale też na kilka lat po zakończeniu inwestycji. Ta technologia po prostu się sprawdza! Oprócz szybszej realizacji marzenia o własnym domu i życia w energooszczędnym, nowoczesnym miejscu daje większe poczucie wolności – w końcu zawsze istnieje możliwość rozbudowania domu o dodatkowe moduły, a nawet demontażu i przeniesienia go w inne miejsce. Z tych powodów domy z prefabrykantów są doskonałą inwestycją zarówno prywatną, jak i pod wynajem.