Wśród budownictwa modułowego coraz popularniejsze stają się domy o konstrukcji stalowej. Takie domy są popularne w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Ma to związek z wyjątkową wytrzymałością konstrukcji na huraganowe wiatry, które w tamtych rejonach są bardzo częste. Także w Polsce można zdecydować się na budowę takiego domu. Co warto wiedzieć na temat takiej inwestycji?
Czym dokładnie są domy modułowe o konstrukcji stalowej?
W technologii domu szkieletowego o konstrukcji stalowej można wznosić budynki do czterech kondygnacji, o maksymalnej wysokości ścian do 6 metrów i rozpiętości stropów równej 12 metrów, a przy zastosowaniu dodatkowego profilu dla wiązarów dachowych – do 24 metrów. Do budowy domów szkieletowych o konstrukcji stalowej wykorzystuje się profile zimnogięte. Do ich produkcji używa się stali konstrukcyjnej klasy 280 lub 350, ocynkowanej ogniowo powłoką 275 g/m2. Ocynkowana powierzchnia profilu jest odporna na korodowanie. Można ją dodatkowo pomalować, pokryć warstwą lakieru lub farby. Jeszcze w fabryce profile są łączone za pomocą nitów lub śrub w ramy i kratownice.
Czym różnią się domy modułowe od tradycyjnych domów?
Domy modułowe od tradycyjnych różnią się przede wszystkim tym, że cała konstrukcja tworzona jest w fabryce. Mogą być zresztą tworzone nie tylko ściany, ale i stropy i posadzki, zatem cała bryła domu. Można pójść jeszcze o krok dalej i wykończyć dom pod klucz przed jego posadowieniem na działce. Przede wszystkim budowa domów o konstrukcji stalowej, nawet jeśli odbywa się na placu budowy jest znacznie szybsza niż w przypadku tradycyjnej technologii budowlanej – konstrukcję stawia się w kilka dni, z kolei wykończenie zajmuje do 4 miesięcy. Stopień prefabrykacji zależy od możliwości sprzętowych wykonawcy. Na plac budowy może przyjechać jedynie konstrukcja, która będzie na miejscu uzupełniana o ściany i ocieplenie, ale na budowę mogą zostać dostarczone również ściany z okładzinami, stolarką i ociepleniem. Elementy ścian, stropów i dachu łączone są przy użyciu wkrętów przegubowo, a w związku z tym odporne nawet na wstrząsy sejsmiczne. Z tego powodu tę technologię budowlaną wykorzystuje się także w Japonii, gdzie do takich zjawisk dochodzi dość często. Warto cofnąć się do początku pracy nad domem o konstrukcji szkieletowej stalowej. Otóż wszystko zaczyna się od projektu, trójwymiarowego modelu konstrukcji, do której dopasowywane są odpowiednie materiały. Model zostaje przeniesiony do programu sterującego maszynami produkcyjnymi. W ten sposób rozpoczyna się proces gięcia profili na odpowiedni wymiar. Jeżeli na budowę dostarczane są pojedyncze profile, to elementy są oznakowane i składowane w określonej kolejności. Znakowany jest typ profilu, szerokość, grubość i wysokość. W przypadku bardziej skomplikowanych projektów profile są wcześniej nitowane. W ramach budowy domu szkieletowego o konstrukcji stalowej tylko fundamenty powstają metodą tradycyjną i mogą to być fundamenty żelbetowe, monolityczne lub murowane. Większość domów szkieletowych jest wznoszona na lekkich płytach żelbetowych. Do izolacji ścian o konstrukcji stalowej wykorzystuje się wełnę mineralną lub styropian. Do izolacji samych profili wykonawcy wybierają też piankę. Dodatkowo od wewnątrz montowana jest folia paroizolacyjna, a od zewnątrz wiatroizolacyjna.
Jaki jest koszt domu modułowego?
Jeżeli chodzi o ceny samych profili stalowych, to dużo zależy od producenta. Oczywiście koszty te można zredukować, jeśli inwestor decyduje się na budowę takiego domu w systemie gospodarczym.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.