Coraz więcej osób zwraca uwagę na aspekt ekologiczny przy budowie domów. Zresztą przepisy budowlane stawiają przed inwestorami coraz większe wymagania dotyczące energooszczędności czy współczynnika przenikalności ciepła. Do tego dochodzą jeszcze zaostrzające się przepisy dotyczące ogrzewania budynków i dąży się do tego, by jak najwięcej domostw korzystało z ekologicznych czy odnawialnych źródeł energii. Jak może powstać dom ekologiczny?
Dom ekologiczny o konstrukcji zapewniającej energooszczędność
Istotne znaczenie ma wybór odpowiedniej konstrukcji domu, która zapewnia jak najniższy współczynnik przenikania ciepła, zarówno dla samych ścian, jak i okien czy drzwi. Doskonale sprawdzają się budynki o konstrukcji stalowej ocieplone pianą PIR. W tym przypadku same ściany zewnętrzne zbudowane są w technologii warstwowej z izolacją termiczną o grubości 120 mm. To gwarantuje uzyskanie niskiego współczynnika U=0,18 W/M²k. Ściany wewnętrzne są zbudowane w lekkiej konstrukcji z karton-gipsu. W takich domach stosuje się stolarkę aluminiową trzyszybową, która także gwarantuje najwyższą energooszczędność. Takie domy powstają w systemie modułowym, co oznacza, że do inwestora należy jedynie przygotowanie płyty fundamentowej, a także wybór projektu i ewentualna jego modyfikacja do własnych potrzeb. W dalszej kolejności następuje produkcja ekologicznego domu modułowego, który może mieć nawet do 200 m2 powierzchni. Moduły łączone są na placu budowy, a całość wykończona jest pod klucz, łącznie z sufitami, podłogami czy instalacjami, zarówno elektryczną jak i wodno-kanalizacyjną. Gotowy do zamieszkania dom może stanąć na placu budowy w ciągu jednego dnia, a całość wcześniejszych prac nad nim może potrwać około miesiąc. Można zatem nie tylko zyskać nowoczesny, ekologiczny dom, ale również postawić go błyskawicznie, a nie tak jak w przypadku tradycyjnej technologii budowlanej – w ciągu kilku lat. Inwestorowi po posadowieniu budynku pozostanie urządzenie domu, czyli umeblowanie.
Dlaczego ocieplenie pianą PIR daje tak dobre rezultaty?
Na pewno zastanawiacie się, dlaczego to właśnie piana PIR jest wykorzystywana w domach ekologicznych. Przede wszystkim ma świetne właściwości fizykochemiczne. Jest wyjątkowo lekka, a jednocześnie odporna na ściskanie i rozciąganie. Nie obciąża zatem nadmiernie konstrukcji domu modułowego. Co więcej, podwyższa bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynku i opóźnia przenikanie ognia. Jest odporna na działanie wilgoci, rozpuszczalników. Z ekologicznego punktu widzenia ważne jest to, że jest to materiał, który w całości można poddawać recyklingowi, a jednocześnie nie wpływa na warstwę ozonową. Jeśli do tego doda się niski współczynnik przenikania ciepła i szczelność ocieplenia, to okazuje się, że w systemach modułowych, a zwłaszcza tych o konstrukcji stalowej ten materiał izolacyjny sprawdza się najlepiej. Często stosowanym rozwiązaniem jest połączenie płyt warstwowych z pianą PIR. Taka kombinacja pozwala uniknąć mostków termicznych, które często występują w domach szkieletowych.
Jakie technologie powinny znaleźć się w domu ekologicznym?
Już wiemy, jaką konstrukcję powinien posiadać dom ekologiczny. Na pewno istotne znaczenie ma źródło ogrzewania. W domu modułowym mogą znaleźć się zarówno grzejniki, jak i panele elektryczne albo ogrzewanie na podczerwień. W każdym przypadku na pewno przyda się fotowoltaika, którą można zainstalować na dachu budynku, ale i na gruncie, na specjalnych rusztach. W ten sposób można ograniczyć koszty energii elektrycznej. W eko domu warto zastosować także system inteligentnego domu, zatem zarówno sterowane rolety zewnętrzne, jak i oświetlenie ze ściemniaczami, czujnikami ruchu czy włącznikami LED. Nie może zabraknąć też smart plugs. Wszystkie te elementy, nie licząc fotowoltaiki, warto uzgodnić na etapie projektowania domu modułowego. Ważna jest podłoga w stylu eko. Domy modułowe tworzone pod klucz mają to do siebie, że podłoga zostaje już wykonana według projektu i preferencji inwestora. Tutaj możliwości jest wiele, ale warto zdecydować się na te, które najlepiej sprawdzają się choćby z matami grzewczymi, czyli dobrze oddają ciepło całą powierzchnią. Tu należy wymienić gresy i płytki winylowe. Te ostatnie zapewniają ciepłą, ale i cichą podłogę.
Dom ekologiczny, czyli zapewniający oszczędność wody
Budując dom ekologiczny, np. modułowy, trzeba bez wątpienia zadbać także o oszczędność wody. Tutaj sprawdza się wybór armatury kuchennej i łazienkowej z perlatorem, który gwarantuje uzyskanie napowietrzonego strumienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu także w deszczownicach czy słuchawkach prysznicowych oszczędza się nawet 50% wody w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Dużo wody marnuje się także przy regulowaniu temperatury, warto zatem wybrać taką armaturę łazienkową, która zapewnia stałą temperaturę wody, a więc z termostatem, który zapamiętuje Wasze preferencje. Co ważne wszystkie te rozwiązania mogą już zostać zamontowane i pozostanie jedynie podłączenie armatury do instalacji. W przypadku domów modułowych łazienka jest przygotowywana pod klucz, czyli nie tylko z wykończonymi ścianami i posadzką, ale i białym montażem.
Ekologiczny dom na pewno w dużej mierze korzysta z energii słonecznej, a stosowanie dużych przeszkleń w domach modułowych zapewnia dobre przenikanie promieni słonecznych. W przypadku okien aluminiowych możliwe jest stosowanie niewielkich ram w stosunku do dużej powierzchni szklenia. Zaleca się stosowanie dużych przeszkleń od strony południowej. Wybierając domy ekologiczne modułowe i konkretny projekt, zawsze można zaadaptować go do swoich potrzeb. Dzięki temu może powstać dom oszczędzający energię cieplną, elektryczną, ale i wodę.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.