Zakup mieszkania w obecnych czasach wydaje się mało opłacalny. Nawet lokale z rynku wtórnego są drogie. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na budowę domu, ale modułowego. Ciekawym wyborem jest dom w stylu stodoły. Dziś właśnie na takim projekcie się skupimy i przedstawimy Wam jego charakterystykę.

W jaki sposób zbudowana jest nowoczesna stodoła?

Domy typu stodoły wpisują się w nowoczesne budownictwo. Rzeczywiście cieszą się coraz większą popularnością. Jednocześnie poza walorami estetycznymi są też niezwykle funkcjonalne. Można powiedzieć, że przysłowiową kropką nad „i” jest to, że stodoły są energooszczędne. Konstrukcja takich domów jest charakterystyczna. Usytuowana jest na bazie prostokąta. Do tego występuje dach dwuspadowy, niezwykle prosty i pozbawiony okapu. Jednocześnie sama stylistyka domu może wpisywać się w industrialny styl, ale też elewacje można ozdobić kamieniem czy drewnem, dodać nutę klasyki, czy nawet retro. Mogą wpisywać się też w skandynawską stylistykę. Domy typu stodoła, pomimo prostego projektu, nie można określić mianem nudnych. Do wyboru są różne projekty choćby wyposażone w antresolę, ale można wybrać również parterówkę. Często też stosuje się pustą przestrzeń. Znajduje się ona nad pokojem dziennym. Takie rozwiązanie sprawia, że wnętrze staje się jeszcze bardziej przestronne i minimalistyczne. Warto jeszcze zwrócić uwagę na konstrukcję domów stodół, wykonaną ze stali, która jest niezwykle trwała i wytrzymała, a przy tym nie ulega odkształceniom.

Jakie zalety posiadają nowoczesne stodoły?

Wiadome jest, że budowa domu przy wykorzystaniu klasycznego budownictwa jest długa, ale i koszty są bardzo wysokie. Do tego trzeba też stosować przerwy z powodu warunków atmosferycznych czy nawet przerwy związane z koniecznością związania się danego materiału. W przypadku domów modułowych o konstrukcji stalowej sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej i oczywiście lepiej. Zacznijmy może od samego czasu budowy. Konstrukcje są początkowo spawane, co zajmuje od 2 do 5 dni. Wznoszenie konstrukcji stalowej zajmuje zaledwie od 4 do 7 dni, natomiast wybudowanie domu pod klucz to czas nie dłuższy niż 4 miesiące. Poza tym trzeba też zauważyć, że dom typu stodoła jest bardzo praktyczny, gdyż łatwo można oddzielić od siebie strefy dzienne, nocne oraz  gospodarcze. Przestronność i styl również zasługują na uwagę. Oczywiście musimy też wspomnieć o tym, że sama konstrukcja jest energooszczędna. Wiele domów pasywnych bazuje na koncepcji nowoczesnej stodoły.

Modułowa stodoła – nie tylko piękny i prosty design, ale także praktyczność

Rzeczywiście obok domów typu stodoła trudno przejść obojętnie. Zachwycają one swoją estetyką oraz charakterem. Świetnie prezentują się na obrzeżach miast, ale pasują i do scenerii centrum. Ale wiadomo, że nie tylko „estetyką żyje człowiek”, bo ważne są też walory praktyczne, a tych jest aż nadmiar. Przede wszystkim jednym z największych jest to, że możecie zagospodarować przestrzeń użytkową tak, że zyskacie miejsce na sypialnie, salon, ale i gabinet. Możecie wybrać też projekt z poddaszem, które zaadoptujecie na cześć mieszkalną, albo właśnie w tym miejscu znajdzie się Wasze biuro. Ciekawym rozwiązaniem jest dom z antresolą. Musimy też wspomnieć o tym, że domy typu stodoły mają duże okna i dzięki temu do pomieszczeń wpada dużo światła słonecznego, co tworzy przytulny klimat. Jednocześnie taki dom można wybudować nawet na wąskich działkach czy też takich, na których znajduje się spadek. Ryzyko błędów w przypadku tego typu projektów jest wręcz zerowe. Wspomnieliśmy też o tym, że koszty budowy są niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Ale to nadal nie wszystko, bo samo utrzymanie domu o konstrukcji stalowej jest tańsze.