Domy modułowe cieszą się coraz większą popularnością. Krótki czas realizacji, niższe koszty budowy oraz dostępność wielu różnych, nowoczesnych projektów – to tylko kilka rzeczy, które przemawiają za takimi budynkami. Myślisz o stworzeniu domku modułowego na własne potrzeby, ale nie wiesz, ile to może kosztować? Jesteś w dobrym miejscu! Z tym tekstem dowiesz się, od czego zależy cena domów modułowych – całorocznych i letniskowych oraz ile trzeba zapłacić za wybudowanie takiego obiektu w zależności od metrażu, zastosowanych technologii i stopnia wykończenia.

Ile kosztuje projekt domu modułowego?

Producenci domów modułowych działają głównie na gotowych projektach, które możesz kupić bezpośrednio u nich lub w biurze projektowym posiadającym w ofercie prace dedykowane budownictwu prefabrykowanemu. Dzięki temu obiekt powstaje szybko i z dużą dokładnością, która przekłada się na dom wygodny w codziennym stosowaniu, w tym energooszczędny oraz estetyczny.

Warto pamiętać, że projekt domu modułowego jest nie opcjonalny, a niezbędny, jeśli planujesz zainwestować w budynek o powierzchni większej niż 70 m2. Wtedy bowiem jeszcze przed rozpoczęciem całego procesu do urzędu musi trafić projekt architektoniczno-budowlany opracowany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami.

Jeśli chodzi o projekty domów modułowych, cena ich zakupu mieści się w przedziale 2500 zł do 5000 zł netto (im większa i bardziej skomplikowana bryła budynku, tym z reguły większa cena projektu). Celowo używamy słowa „zakupu”, ponieważ za taką kwotę możesz otrzymać gotowy projekt, bez indywidualnych rozwiązań. Jeśli interesują Cię zmiany w bazowym projekcie, licz się ze wzrostem ceny. 

Pamiętaj też, że domy modułowe – całoroczne i letniskowe – to specyficzny rodzaj budownictwa, który cechuje między innymi powtarzalność brył. Próby zindywidualizowania konstrukcji mogą być niemożliwe, np. ze względu na montaż lub transport.

Cena domu modułowego całorocznego

Dostępne współcześnie technologie umożliwiają tworzenie całorocznych, gotowych domów modułowych. Miej jednak świadomość, że są to projekty bardziej wymagające niż w przypadku obiektów letniskowych, a więc i droższe. Całoroczny dom modułowy musi być nie tylko odpowiednio duży, by zapewnić wygodę codziennego życia, ale też wykazywać odporność na niekorzystny wpływ np. nieprzewidywalnych warunków pogodowych, zmieniających się wraz z porami roku.

Największą popularnością w tym przypadku cieszy się dom modułowy 80 m2 i dom modułowy 100 m2. Ceny za metr kwadratowy stanie surowym zamkniętym wahają się od 2 000 do 2 500 zł. Oznacza to, że 80 metrowy dom w najtańszej wersji kosztuje 160 000 zł zaś w najdroższej 200 000 zł. Dom modułowy w stanie surowym zamkniętym o powierzchni 100 m2 to kwota między 200 000 a 250 000 zł. Z kolei jeśli chodzi o domy modułowe całoroczne „pod klucz” ich cena startuje od 500 000 zł, ale najczęściej wynosi około 550 000 zł. Koszty rosną wraz z zastosowaniem dodatkowych rozwiązań – energooszczędnych czy pasywnych. Wtedy gotowy dom w stanie deweloperskim o metrażu 80-100 m2 może kosztować 360 000 zł lub więcej. Z reguły mniejsza bryła to mniejsza cena. Za całoroczny mały dom modułowy o powierzchni do 35 m2 w stanie deweloperskim zapłacisz 145 000 zł. Cena takiego domu jednak wykończonego pod klucz to 185 000 zł.

Koszt modułowego domku letniskowego

Z innymi cenami spotkasz się, chcąc wybudować domek modułowy na działkę. Są to bowiem obiekty, których metraż najczęściej nie przekracza 30-40 m2 i w których przebywasz przez krótki czas w roku, co pozwala zaoszczędzić na rezygnacji np. z garażu, tarasu czy zaawansowanego systemu ogrzewania oraz ocieplania. Dzięki temu cena domków letniskowych modułowych może być znacznie niższa niż całorocznych.

Weźmy za przykład letniskowy dom modułowy 35m2. Cena w jego przypadku to minimum 80 000 zł. I taki wariant można śmiało uznać za najtańszy dom modułowy. Pamiętaj, że wybudowanie obiektu od nowa nie jest jedynym rozwiązaniem. Zwłaszcza domy sezonowe pozyskasz, stawiając na domy modułowe na sprzedaż z rynku wtórnego. W większości jako budynki pozbawione działki – z koniecznością ich przeniesienia na własną posesję, ale też wraz z działkami, również atrakcyjnie zaaranżowanymi i zlokalizowanymi.

Ile kosztuje dom modułowy „pod klucz”

Dom „pod klucz” to dom gotowy do natychmiastowego zamieszkania. Taki, w którym nie musisz już przeprowadzać żadnych prac budowlanych czy remontowych, a jedynie umeblować i wyposażyć. Oszczędność czasu to duża zaleta. Wadą takiego rozwiązania jest dostępność z góry ustalonych standardów. Jeśli więc planujesz stworzyć oryginalny dom i zaaranżować go zgodnie ze swoim unikalnym gustem, prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie stan surowy połączony z wykańczaniem na własną rękę. Wtedy jednak musisz liczyć się z koniecznością samodzielnego wynajmowania i nadzorowania ekip remontowo-budowlanych, a także samodzielnego doboru materiałów i akcesoriów. To z kolei wymaga większego nakładu czasu i energii.

Cena domów modułowych „pod klucz” różni się oczywiście od wybranego standardu. W Fasthome cena za metr kwadratowy to minimum  5 000 zł. Najczęściej jest to kwota w przedziale 5 500 – 6 000 zł. Zatem jak łatwo wyliczyć cena domu modułowego pod klucz o powierzchni około 100 m2 może się wahać od 500 000 zł za wersję podstawową to nawet 600 000 zł za dom o wyższym standardzie.

 

Przybliżone ceny domów modułowych za m2

Do tej pory staraliśmy się podać Ci cennik domów modułowych bazujący na cenie za cały budynek o określonej powierzchni. Jeśli jednak chodzi o dom modułowy, cena za m2 jest tym, czego wiele osób poszukuje.

  • Dom modułowy całoroczny w stanie deweloperskim – w zależności od projektu cena za metr kwadratowy w Fasthome wynosi 4 500 zł. Ale oczywiście można znaleźć też tańsze i droższe propozycje.
  • Domy modułowe całoroczne „pod klucz” – w tym przypadku do ceny za metr kwadratowy znanej ze stanu deweloperskiego należy doliczyć średnio kilkaset złotych. Ceny wahają się od 5000 do 6000 zł.
  • Letniskowy dom modułowy – cena za metr kwadratowy zaczyna się już od 800 zł, ale ostatecznie też może być różna od bazowej.

Koszt domu modułowego o powierzchni 35 m2

Najpopularniejsze domy modułowe w Polsce to właśnie obiekty nieprzekraczające 35 m2. W przypadku małych domów modułowych nie jest bowiem konieczne wykonanie projektu budowlanego, ani pomiarów geodezyjnych, z sam obiekt może powstać bez pozwolenia na budowę. W takim metrażu powstają przede wszystkim domki modułowe na działkę – w lesie, w górach czy nad jeziorem. Wielu inwestorów wykorzystuje je do tworzenia domków rekreacyjnych na wynajem.

Jeśli chodzi o dom modułowy 35 m2, cena to minimum 80 000 zł w stanie surowym. Wraz z wyższą jakością elementów wykończeniowych może ona wzrosnąć do 150 000 zł, a nawet 200 000 zł. Interesuje Cię gotowy dom, czyli w standardzie „pod klucz”? W takim razie licz się z wydatkiem rzędu do 300 000 zł.

Ile kosztuje 70 m2 dom modułowy?

Domy modułowe do 70 m2 też wybudujesz bez pozwolenia. Pod warunkiem że będzie to obiekt o maksymalnie dwóch kondygnacjach. Takie budownictwo stanowi ciekawą alternatywę dla mieszkania w bloku. Nadaje się bowiem do całorocznego zamieszkania, i to nawet przez rodzinę. Znajdziesz go jako dom modułowy parterowy oraz w wariancie „nowoczesna stodoła”.

Cena domów modułowych (70 m2) to minimum 150 000-170 000 zł w stanie surowym. Dom „pod klucz” – wyremontowany, wykończony i gotowy do zamieszkania – kosztuje co najmniej 300 000 zł.

Cena domu modułowego o powierzchni 100 m2 

Domy modułowe o powierzchni równej co najmniej 100 m2, a często osiągającej od 120 do nawet 200 m2 – to propozycja idealna na budownictwo całoroczne dla rodzin z dziećmi. W ich przypadku projekt często obejmuje garaż, taras i pomieszczenia gospodarcze. Dostępne są główne jako domy modułowe parterowe, ale w sprzedaży znajdziesz również dom modułowy piętrowy. Cena nie należy do najniższych. W stanie surowym zaczyna się od 250 000 zł, ale w większości ofert to średnio 350 000 zł. W wariancie gotowym do zamieszkania („pod klucz”) domy modułowe 100 m2 i większe objęte są ceną 400 000 zł i więcej.

Dodatkowe koszty przy budowie domu modułowego

Planujesz stworzyć dla siebie dom modułowy? Koszt, jaki poznałeś do tej pory, obejmuje przygotowanie samej bryły. Chcąc mieć jak najbardziej realny ogląd sprawy, pamiętaj, że do bazowej ceny należy doliczyć:

  • Koszt przygotowania fundamentów – ten jest zawsze po stronie inwestora.
  • Koszt podłączenia mediów – prądu, wody, kanalizacji sanitarnej.
  • Koszt wynajmu specjalistycznego sprzętu – np. dźwigu o dużej nośności, który pozwoli na osadzenie budynku na działce.
  • Koszt przygotowania dojazdu – dla tira, którym producent domku modułowego dostarczy obiekt na Twoją posesję, a także dla ciężkiego sprzętu budowlanego.
  • Koszt projektu domku – tak, jak już wspomnieliśmy, to średnio 2500-5000 zł.
  • Koszty formalne – czyli ceny dokumentów urzędowych i usług geodezyjnych, potrzebnych, jeśli chcesz wybudować dom modułowy powyżej 70 m2.

I jeszcze jedna ważna rzecz – jeśli chodzi o dom z prefabrykatów, cena z 2021 roku będzie inna niż z roku 2022 czy 2023. Choć jest to budownictwo inne niż tradycyjne, również jest podatne na rosnące ceny materiałów. Wszelkie cenniki traktuj jako szacunki, zwłaszcza jeśli nie podano daty ich stworzenia. Realny koszt inwestycji zawsze poznasz, kontaktując się z danym producentem domku modułowego.

Domy modułowe a murowane

Domy z prefabrykatów, nazywane też domami modułowymi są tańsze lub kosztują tyle samo, co budynki powstałe przy zastosowaniu tradycyjnych metod. Wynika to z tego, że do ceny domu modułowego powstałego w fabryce należy doliczyć koszty dodatkowe, o których wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. Dużą zaletą jest jednak to, że koszt realizacji inwestycji w przypadku budownictwa modułowego znasz z góry i nie zmienia się on w czasie. Z kolei budownictwo tradycyjne jest znacznie bardziej nieprzewidywalne i trudne do oszacowania aż do samego zakończenia i czasu podsumowań. Zasadnicza różnica między tymi dwoma metodami nie dotyczy jednak ceny, a czasu realizacji. Dom modułowy zbudujesz nawet w miesiąc, podczas gdy dom murowany to inwestycja o co najmniej rocznym horyzoncie czasowym. Warto wspomnieć także o mobilności. Domek modułowy, jeśli pojawi się taka konieczność, możesz przenieść z jednej działki na drugą. Dom tradycyjny raz powstały nie zmieni swojej lokalizacji.