Całoroczny dom na działce rekreacyjnej to oczywiście nie dom, w którym można mieszkać przez cały rok, a raczej taki, w którym można wypoczywać niezależnie od pory roku. Oznacza to, że można w nim spędzać weekendy, wakacje letnie, ferie zimowe. Nie może być on natomiast traktowany jako miejsce zamieszkania. Co warto wiedzieć na temat budowy całorocznego domu na działce rekreacyjnej? Jaką technologię budowlaną wybrać?

Dom na działkę rekreacyjną – jakie formalności trzeba spełnić?

Domek letniskowy całoroczny może powstać na działce rekreacyjnej albo budowlanej. Jeżeli domek letniskowy nie ma powierzchni zabudowy większej niż 70 m2, to można budować go na zgłoszenie. Jeżeli jest większy, to konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeżeli wybieracie opcję mikrodomku, to wystarczy wypełnienie stosownego formularza i złożenie go razem z mapką. W ciągu 21 dni, jeśli urzędnicy nie zgłoszą sprzeciwu, można przystąpić do budowy małego domku letniskowego. Poza wspomnianymi wymiarami należy pamiętać, że domek musi być wolno stojący, zatem nie może przylegać do innych zabudowań. Ponadto na każdych 500 m2 działki można wybudować tylko jeden domek. Domek na działkę rekreacyjną musi być parterowy, zatem nie może mieć poddasza użytkowego. Warto jednak wiedzieć, że w projekcie może znaleźć się antresola czy też strych. Należy pamiętać, że domek letniskowy całoroczny nie może być przeznaczony do całorocznego przebywania, a jedynie okresowego. Aby móc wybudować domek całoroczny letniskowy, a nie typowy domek letniskowy, warto wybrać działkę rekreacyjną prywatną. W Rodzinnych Ogródkach Działkowych dzierżawionych od Skarbu Państwa można budować jedynie małe domki letniskowe.

Domek letniskowy całoroczny – jaką technologię budowlaną wybrać i jaki projekt się sprawdzi?

Skoro znane są już formalności i przepisy prawne, warto zastanowić się nad tym, w jakiej technologii ma powstać całoroczny domek letniskowy. Na pewno powinien być to dom o lekkiej konstrukcji, a jednocześnie dobrym ociepleniu. Świetnie sprawdzi się dom modułowy o konstrukcji stalowej. Można zdecydować się na domek letniskowy całoroczny o niewielkiej powierzchni. Mikrodom świetnie sprawdzi się na działce rekreacyjnej. Może być to dom o powierzchni użytkowej 15,5 m2, a także powierzchni zabudowy wraz z tarasem do 21 m2. Dzięki temu taki domek może powstać na zgłoszenie. Stalowa konstrukcja takiego domku w połączeniu z ociepleniem pianką PIR, a także aluminiową stolarką okienną z pakietami trzyszybowymi zapewnia energooszczędność. Co ważne, na stalową konstrukcję domku letniskowego można otrzymać nawet 5 lat gwarancji. Dom modułowy powstaje w 90% w fabryce, a reszta prac wykonywana jest na placu budowy.

Jak przebiega projektowanie i montaż domku letniskowego całorocznego?

Taki dom modułowy można wykonać na podstawie dostępnego projektu, ale oczywiście możliwe są w nim pewne modyfikacje. Zanim projekt trafi do fabryki można zmienić w nim to i owo. Zatem można dodać np. antresolę, która nie zwiększy powierzchni zabudowy, a jednocześnie da większe możliwości inwestorowi, jeśli chodzi o zagospodarowanie wnętrza. Przy realizacji projektu najważniejsze jest stworzenie stalowego szkieletu domu. Ściany są wielowarstwowe, a warstwę ociepleniową stanowi wspomniana już pianka PIR, która zwiększa odporność ogniową budynku i w przypadku pożaru ogranicza jego rozprzestrzenianie. Jest przy tym odporna na wilgoć, lekka i elastyczna, a przy tym wytrzymała. Jeżeli w domku letniskowym całorocznym są stosowane ścianki działowe, to oczywiście stawia się te o lekkiej konstrukcji wykonane z karton-gipsu. W ten sposób można zaoszczędzić przestrzeń użytkową. Co bardzo istotne, przygotowywane są wszystkie instalacje. Wykonywany jest nawet biały montaż w łazience. Oczywiście wykończone są wszystkie ściany i podłogi. Dzięki temu gotowy moduł trzeba po prostu posadowić na przygotowanej wcześniej płycie fundamentowej. Po dokończeniu prac związanych z przyłączeniem instalacji możliwe jest już użytkowanie budynku. Inwestorowi pozostaje urządzenie, czyli umeblowanie domku letniskowego całorocznego.
Gotowy moduł domku letniskowego przyjeżdża na plac budowy na ciężarówce z naczepą i zostaje przeniesiony przy użyciu dźwigu w wybrane miejsce. Tam następuje posadowienie domku. Cała praca wykonywana jest w ciągu jednego dnia, ponieważ większość przygotowana zostaje wcześniej w fabryce. Produkcja całego modułu łącznie z wykończeniem pod klucz trwa zwykle około osiem tygodni.

Jakie materiały mogą być wykorzystane do wykończenia domku letniskowego całorocznego?

Jeśli chodzi o elewację, to w przypadku domu o konstrukcji stalowej sprawdzi się blacha na rąbek. Opcjonalnie dostępne jest także wykończenie z użyciem drewna naturalnego albo kompozytu imitującego deskę. W ten sposób można stworzyć elewację w stylu skandynawskim. Ciekawym wyborem może być też Rockpanel, czyli panele elewacyjne ognioodporne, a ponadto płyty HPL, czy też włóknowo-cementowe. Jeżeli chodzi o podłogi, to można wybrać gres, panel PCV, panele winylowe albo deskę naturalną. W domu modułowym może być zastosowane oświetlenie punktowe. W przypadku budowy domku letniskowego z antresolą, może być ona wykończona balustradą stalową. Dobór materiałów czy sposobu ogrzewania w chłodniejsze dni jest kluczowy ipowinien być ustalony na etapie projektowania domku letniskowego. Wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie. Jeśli jesteś zwolennikiem ekologicznych rozwiązań to grzejniki lub panele elektryczne czy maty grzewcze na podczerwień zasilane fotowoltaiką będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Z drugiej strony jeśli cenisz klasykę i zapach palonego drewna warto zastanowić się nad kozą grzewczą. Takie rozwiązanie na pewno będzie bardziej przyjazne dla Twojego portfela. Bez wątpienia dobre rozwiązania termoizolacyjne sprawiają, że w istocie taki domek będzie można użytkować także w miesiącach jesiennych i zimowych, a nie tylko wiosennych i letnich.