Choć nazwy dom prefabrykowany i modułowy są często używane zamiennie, to tak naprawdę te technologie budowlane różnią się od siebie. Co zatem wyróżnia każdy z nich?
Czym charakteryzują się domy modułowe?
Domy modułowe powstają z prefabrykowanych elementów, które są łączone ze sobą w fabryce. Tworzy się w ten sposób całe sekcje budynku, które później transportowane są na plac budowy i łączone w danym miejscu. Konstrukcja stalowa umożliwia szybkie i sprawne łączenie poszczególnych modułów. Gotowe moduły przywożone są na plac budowy na naczepie tira ze względu na duże wymiary i wysokość. W systemie modułowym mogą powstawać wielopiętrowe budynki. Stalowe konstrukcje należą do jednych z najpopularniejszych konstrukcji szkieletowych. Obok nich często wykonywane są także drewniane konstrukcje szkieletowe. Do mniej popularnych rozwiązań należą moduły z keramzytu, żelbetonu, wzmocnionych płyt PVC. Co bardzo ważne, moduły mogą być niemal całkowicie wykończone w fabryce. Co istotne, w ramach takiej inwestycji wykonane zostają bardzo zarówno instalacje, jak i wykończenie wnętrz. Zatem pozostaje osadzenie gotowych modułów. Należy wiedzieć, że domy modułowe nie muszą być związane z gruntem, a ich zaletą jest możliwość demontażu i przetransportowania w inne miejsce. Z gotowych modułów mogą powstawać budynki o regularnych kształtach z prostym dachem.
Co wyróżnia domy prefabrykowane?
W przypadku domów prefabrykowanych elementy także powstają w fabryce, jednak nie są to sześcienne bryły, a ściany i stropy, które później montowane są na placu budowy. Warto podkreślić, że nie jest to technika konkurencyjna dla domów modułowych, a raczej dla tradycyjnego budownictwa, w związku z tym, że takie domy mogą zostać wzniesione w znacznie krótszym czasie. W tym przypadku jednak inwestorowi pozostaje wykonanie całego wykończenia domu prefabrykowanego. Tego rodzaju budownictwo sprawdza się w przypadku domów o bardziej skomplikowanej bryle ze skośnymi dachami. Domy modułowe i prefabrykowane mogą powstawać w dużej mierze niezależnie od warunków zewnętrznych. Te technologie nie są na nie wrażliwe tak jak tradycyjna technologia budowlana. Większość prac wykonywanych jest w fabryce lub zamkniętej hali według ustalonego harmonogramu. Takie technologie pozwalają uniknąć błędów w sztuce budowlanej, a przynajmniej je zniwelować.
Domy modułowe a prefabrykowane – co warto jeszcze wiedzieć?
To, że w przypadku domów modułowych częściej wybierane są projekty domów o prostej konstrukcji, związane jest z popularnością stylu skandynawskiego. Nie oznacza to, że w fabryce nie może powstać dom modułowy z posadzką i sufitem o bardziej wyszukanej formie, nie z płaskim, a ze spadzistym dachem. W przypadku domu modułowego po jego postawieniu można od razu się wprowadzać. Z kolei dom prefabrykowany wymaga więcej pracy związanej z wykończeniem. Zarówno dom modułowy, jak i prefabrykowany może mieć konstrukcję stalową. Owa konstrukcja jest spawana, a następnie malowana farbą okrętową, która chroni przed korozją. Domy stalowe są niezwykle odporne na czynniki zewnętrzne, nawet huraganowe wiatry.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.